Results 1 to 2 of 2

Thread: Math lesson plans 3rd and 4th cost?

  1. #1
    Join Date
    Nov 2017
    Location
    New Orleans, LA
    Posts
    22

    Default Math lesson plans 3rd and 4th cost?

    Hello, I was looking at purchasing the lesson plans for math for third grade and noticed that many of the other levels are $5 for digital and $6 for print, but the 3rd and 4th grade lesson plans are $15 and $16. Is there a reason for the price difference? Thanks!

  2. #2
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Louisville, KY
    Posts
    2,105

    Default Re: Math lesson plans 3rd and 4th cost?

    Quote Originally Posted by nolamama View Post
    Hello, I was looking at purchasing the lesson plans for math for third grade and noticed that many of the other levels are $5 for digital and $6 for print, but the 3rd and 4th grade lesson plans are $15 and $16. Is there a reason for the price difference? Thanks!
    Good morning,

    The 3rd and 4th Grade Math Lesson Plans both contain quizzes/tests that we wrote: 9 tests and a Final for 3rd, and 32 quizzes for 4th. Each of those Lesson Plans is about 50 pages.
    Michael
    Memoria Press

Similar Threads

  1. Cost of streaming subscription renewals
    By kstarlight in forum Technology
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-2018, 08:14 AM
  2. $$ for conference, Teacher cost more than Sodalitas. Why?
    By Aragorn in forum K-8 Curriculum Board
    Replies: 6
    Last Post: 04-04-2016, 12:05 AM
  3. Incorporating individual lesson plans into the core plans
    By momee in forum K-8 Curriculum Board
    Replies: 9
    Last Post: 08-10-2013, 10:20 AM
  4. Any plans or hopes for the ability to substitute math up a grade?
    By PentecostalMom in forum K-8 Curriculum Board
    Replies: 1
    Last Post: 07-13-2011, 07:48 AM
  5. Replies: 3
    Last Post: 05-16-2006, 12:13 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •