Announcement

Collapse
No announcement yet.

Classical Compostion

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Classical Compostion

    Sorry, I forgot to ask as well, as a first time user of Classical Composition, how long does it take per day to lead a grade 4 student through the lesson? Do you think after a couple weeks he could do it fairly independently? He's a good reader.

    Again, thank you ;0)

    #2
    We purchased the DVDs and my son watched them independently. It was just a snippet a day--maybe 5 to 10 minutes max? They are very, very helpful in figuring out what it is you're supposed to do with all those blanks. Then he completed his assignment. A few of the days are longer for paraphrasing and outlining but some days are really short. My son does all of it independently and then we review it together. If your child isn't a fast writer you can mix in some dictation and write for them. Gradually he didn't even watch the DVD once he found the rhythm.

    If you are using the fourth grade lesson plan it will take you two weeks to complete each lesson/fable. At this pace it's very manageable. If you don't plan to use the entire fourth grade core you can purchase the lesson plan independently here http://www.memoriapress.com/curriculum/individual-lesson-plans-subject under "Writing and English Grammar" for $8. This will help you work through most of the workbook over the course of one year.

    HTH,
    Festina lentē,
    Jessica P

    '22-'23 • 13th year HSing • 11th year MP
    DS Hillsdale College freshman
    DD 11th • HLN & Latin online
    DD 8th • HLN & Home
    DS 5th • HLN & Home
    Me • Just finished MA Fourth Form for Adults! Moving on to a Latin readings class. (Pray for me)

    Teaching Third Form Latin and co-directing @
    Highlands Latin Nashville Cottage School, est. 2016
    "Most people overestimate what they can accomplish in one year and underestimate what they can accomplish in five." -Mrs. Cheryl Lowe

    Comment


      #3
      Originally posted by pickandgrin View Post
      We purchased the DVDs and my son watched them independently. It was just a snippet a day--maybe 5 to 10 minutes max? They are very, very helpful in figuring out what it is you're supposed to do with all those blanks. Then he completed his assignment. A few of the days are longer for paraphrasing and outlining but some days are really short. My son does all of it independently and then we review it together. If your child isn't a fast writer you can mix in some dictation and write for them. Gradually he didn't even watch the DVD once he found the rhythm.

      If you are using the fourth grade lesson plan it will take you two weeks to complete each lesson/fable. At this pace it's very manageable. If you don't plan to use the entire fourth grade core you can purchase the lesson plan independently here http://www.memoriapress.com/curriculum/individual-lesson-plans-subject under "Writing and English Grammar" for $8. This will help you work through most of the workbook over the course of one year.

      HTH,
      This was very helpful, thank you!

      Comment


        #4
        We tried the first lesson using the DVD, but dd needed a little more handholding - particularly on the outlines. I worked through the next few lessons with her and then slowly moved her back to the video. After a bit, she was able to do it mostly independently.
        DD18 | MA Graduate | Studying Music & Classical Languages
        DS 16 | 10th | MA & MP at home
        DD 14 | 9th | MA & MP at home
        2022-2023

        Comment

        Working...
        X